Rusia U16 – România U16 1-0, la turneul UEFA de dezvoltare

Rusia U16 – România U16 1-0, la turneul UEFA de dezvoltare

Naţionala Under 16 a României, pregătită de Adrian Văsâi, a disputat joi, 18 aprilie, al doilea joc din cadrul turneului UEFA de dezvoltare.

Tricolorii au pierdut la limită, 0-1, singurul gol fiind marcat de Mikhailovskii în minutul 65.

ROMÂNIA: 12. Borbei – 5. Pîrvulescu-cpt. (21. Pantea, 73), 13. Nicolescu, 6. Sîrbu, 14. Lungu – 8. Mălăele, 17. Pandele, 10. Bodișteanu (4. Popescu, 41) – 9. Mihai (18. Rus, 52), 20. Tudor, 11. Niță (7. Andronache, 41). Selecționer: Adrian Văsâi
Rezerve: 23. Mărgărit – 2. Plumbuitu, 16. Gheralia, 19. David

RUSIA: 12. Torop – 18. Ivashkin, 14. Akulov (4. Tses, 41), 2. Varatynov-cpt. (3. Tkachuk, 56), 19. Levin – 8. Samoilov, 6. Zakharian (5. Kipkaev, 41), 10. Sokolov (20. Nikolaev, 56) – 11. Bagrintsev (16. Chudetskii, 74), 15. Pershin (13. Popov, 41), 7. Malygin (17. Mikhailovskii, 41). Selecționer: Stnislav Korotaev
Rezerve: 1. Odoevskii

Cele două centre de pregătire ale FRF de la Mogoșoaia și Buftea găzduiesc în această săptămână partidele unui turneu UEFA de dezvoltare la care mai participă reprezentativele sub 16 ani ale Ciprului și Rusiei și cea sub 17 ani a statului Haiti.

Pe lângă regulile privind numărul de minute jucate, pentru a da posibilitatea tuturor jucătorilor din lot să capete experiență în mecuri internaționale, acest turneu UEFA propune și o regulă privind eliminarea temporară. Pentru a încuraja comportamentul sportiv al tinerilor fotbaliști, arbitrul va elimina temporar un jucător, timp de 8 minute, dacă acesta comite una din următoarele greșeli:

⋅ Simulează (în orice loc de pe terenul de joc).
⋅ Întârzie reluarea jocului (blochează executarea unei lovituri libere a echipei adverse, lovește mingea după fluierul arbitrului, blochează executarea unei aruncări de la margine).
⋅ Protestează prin vorbe sau gesturi la deciziile arbitrilor.
⋅ Oprește un atac promițător prin ținere, împingere, jucarea mingii cu mâna.
⋅ Face o fentă neregulamentară, la executarea unei lovituri de pedeapsă.

În jocurile din prima zi a turneului, marți, 16 aprilie, s-au înregistrat următoarele rezultate: România U16 – Cipru U16 1-3, Rusia U16 – Haiti U17 3-0.

Tot joi, 18 aprilie, s-a disputat și Cipru U16 – Haiti U17 0-0, 3-2 după lovituri de la 11 metri.

Sâmbătă, 20 aprilie, sunt programate partidele din ultima rundă: România U16 – Haiti U17 (Mogoșoaia, ora 14:00), Rusia U16 – Cipru U16 (Buftea, ora 16:00).

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru acest turneu: 

Portari: Robert Popa (Flacăra Horezu), Alexandru Borbei (ASU Politehnica Timişoara), Valentin Mărgărit (ACS Centrul de Performanță Rapid)

FundașiLuca Ciontea (SC Dinamo 1948) Gabriel Plumbuitu (ASC Daco-Getica Bucureşti), Gabriel Dănuleasa (FC Viitorul), Mario Nicolescu (Real Zaragoza/Spania), Dan Sîrbu (FC Viitorul), Eduard Avram (Gaz Metan Mediaş), Robert Lungu (Girona FC/Spania), Sergiu Pîrvulescu (SR Municipal Braşov), Grigoraș Pantea (FCSB)

Mijlocași: Andrei Gheralia (Vitesse Arnhem/Olanda), Nicolas Popescu (FC Viitorul), Andrei Pandele (FC FCSB), Marco Rus (Yeovil Town/Anglia), Roberto Mălăele (FC Viitorul), Andrei David (ACF Fiorentina/Italia), Robert Niţă (FC FCSB), Ştefan Bodişteanu (FC Viitorul)

Atacanți: Remus Mihai (FC Viitorul), Luca Andronache (FC FCSB), Robert Tudor (FCSB)

Luca Ciontea (SC Dinamo 1948) a părăsit cantonamentul în urma unei accidentări, selecționerul Adrian Văsâi convocându-l în locul său pe Robert Tudor, de la FCSB.
* Eduard Avram (Gaz Metan Mediaș) s-a accidentat înaintea celei de-a doua runde de jocuri și a fost înlocuit de Grigoraș Pantea (FCSB)

În toamnă jucăm în calificările pentru EURO 2020 pe teren propriu

Naționala pregătită de Adrian Văsâi, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2003, va face parte din Grupa 10 a calificărilor, alături de Rusia, Elveția și San Marino. Meciurile se vor disputa în România, în perioada 24-30 octombrie, conform următorului program:

24 octombrie: Rusia – San Marino, România – Elveția
27 octombrie: Rusia – România, Elveția – San Marino
30 octombrie: Elveția – Rusia, San Marino – România

Primele două clasate în cele 13 grupe de calificare alături de cele mai bune 4 locuri trei se vor califica la Turul de Elită din primăvara anului 2020, cărora li se alătură Spania și Anglia.

La Campionatul European Under 17, găzduit de Estonia la finalul lunii mai 2020, vor participa câștigătoarele celor 8 grupe de la „Elită” și cele mai bune șapte locuri secunde, alături de țara-gazdă.

sursa: frf.ro

Facebook Comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.