Partidă amicală: România – Belarus 5-3

Echipa naţională a României a fost eliminată cu 2-1 de Islanda , nu a mai prins barajul pentru EURO 2020 și s-a consolat cu un meci amical la Ploiești, cu Belarus. „Tricolorii” au câştigat cu 5-3, după o primă repriză foarte bună în care au marcat 4 goluri fără a primi niciunul. În repriza a doua, pe fondul multor schimbări, jocul României nu a mai fost așa consistent. Belorușii au înscris de trei goluri, românii au marcat doar unul iar pe final, David Lazar a apărat un penalty executat de Evgheni Iablonski.
Mirel Rădoi: „A fost o primă repriză foarte bună şi o a doua mai puţin. Iar pentru această a doua repriză pot găsi mai mulţi factori care au făcut ca noi să primim cele trei goluri, plus un penalty apărat. Printre aceşti factori poate fi pregătirea fizică, pentru că e greu în această perioadă, iar noi risipim multă energie în primele 45 de minute.
Apoi un alt factor este sistemul poate prea ofensiv, pentru că la pauză le-am spus jucătorilor că vreau să marcăm la fel de multe goluri. Şi aici îmi asum pentru că i-am îndemnat să atace şi am lăsat spaţii şi mai mari. Adversarul era normal să rişte la 5-0 şi au marcat 3 goluri şi au mai spălat din ruşinea primei reprize.
Au fost două reprize diferite, din prima putem începe să construim. Am pus prima cărămidă după aceste 45 de minute, trebuie să vedem ce facem în continuare. Jucătorii s-au descurcat bine, Dennis Man, Tănase, Nistor, Marin, Ganea… toţi s-au descurcat bine. Eu sunt mulţumit de toţi”.

România – Belarus 5-3 (4-0)

Au marcat: Bogdan Mitrea 11, Răzvan Marin 19 penalty, Ionuţ Nedelcearu 31, 55, George Puşcaş 44 – Iuri Kendiş 63, Ivan Bahar 81, Vladislav Klimovici 90+2
România: David Lazăr – Ionuţ Nedelcearu, Bogdan Mitrea, Alin Toşca (46 Iulian Cristea) – Vasile Mogoş (70 Valentin Creţu), Răzvan Marin (70 Eric Bicfalvi), Dan Nistor, Cristian Ganea – Dennis Man (58 Alexandru Băluţă), George Puşcaş (58 Denis Alibec), Florin Tănase (57 Alexandru Maxim). Rezerve neutilizate:Cristian Bălgrădean, Ciprian Tătăruşanu – Alexandru Albu, Bogdan Ţîru, Cristian Manea, Mario Camora. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Belarus: Anton Cicikan – Denis Poliakov, Nikita Naumov (46 Roman Iuzepciuk), Maksim Bordaciov, Kiril Piacenin – Max Ebong (62 Igor Stasevici), Ivan Maevski (62 Evgheni Iablonski), Andrei Haciaturian (70 Vladislav Klimovici), Ivan Bahar – Iuri Kendiş, Denis Laptev (62 Maksim Skaviş). Selecţioner: Mihail Marhel.
Cartonaşe galbene: Naumov (19), Bicfalvi (70), Mitrea (75), Bahar (90+1).
Arbitri: Gheorghi Kabakov – Martin Margaritov, Dian Valkov (toţi din Bulgaria).