Liga Naţiunilor: Irlanda de Nord – România 1-1

Liga Naţiunilor: Irlanda de Nord – România 1-1, în meciul disputat pe „Windsor Park” din Belfast. După o primă repriză albă, după pauză, gazdele au deschis scorul prin Liam Boyce în minutul 56, după o fază fixă.
„Tricolorii” au jucat estul de slab, dar au atacat mai mult şi au reuşit să egaleze prin Erik Bicfalvi în minutul 81, după o centrare primită de la Florin Tănase.
Echipa antrenată de Mirel Rădoi şi-a îndeplinit obiectivul, de a fi în urna a doua valorică la tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru Cupa Mondială din Qatar 2022.

Mirel Rădoi, selecționerul României: ˝A fost un meci dificil, aşa cum ne aşteptam, prin prisma faptului că Irlanda de Nord dorea să termine cu un aspect pozitiv pentru că nu a avut traseul aşteptat. Cred că e un rezultat echitabil. Şi ei şi-au creat câteva ocazii, dar din momentele statice ale jocului sau ca urmare a greşelilor noastre.
Eu consider că e un rezultat echitabil. Ne-am aşteptat ca adversarii să joace acel 5-3-2 destul de compact, însă noi nu am reuşit să speculăm spaţiile libere din zonele laterale. Trebuia să verticalizăm mult mai mult, dar au fost foarte agresivi şi din punctul ăsta de vedere am fost nevoiţi să întârziem posesia”.

Irlanda de Nord – România 1-1 (0-0)
Au marcat: Liam Boyce 56/ Erik Bicfalvi 81
Irlanda de Nord: Bailey Peacock-Farrell – Daniel Ballard, Jonny Evans (căpitan), Craig Cathcart – Stuart Dallas, Paddy McNair, Michael Smith (79 Ethan Galbraith), Alistair McCann, Matthew Kennedy (67 Jamal Lewis) – Josh Magennis (79 Conor McLaughlin), Liam Boyce (64 Conor Washington). Selecţioner: Ian Baraclough.
România: Ciprian Tătăruşanu (căpitan) – Ionuţ Nedelcearu, Iulian Cristea, Alin Toşca (74 Erik Bicfalvi) – Valentin Creţu (64 Vasile Mogoş), Dan Nistor, Răzvan Marin, Mario Camora – Dennis Man (64 Alexandru Maxim), Denis Alibec (87 Alexandru Băluţă), Florin Tănase (87 Cristian Ganea). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Arbitri: Sandro Schaerer – Jan Koebeli, Jonas Erni; al patrulea oficial: Fedayi San (toţi din Elveţia). Delegat UEFA: Per Eliasson (Suedia), observator UEFA pentru arbitri: John Ward (Irlanda).