Europa League, Grupa A: Young Boys Berna – CFR Cluj 2-1

0 0
Europa League, Grupa A: Young Boys Berna – CFR Cluj 2-1, arelenii nu s-a calificat în şaisprezecimile de finală din Europa League.
Edward Iordănescu: „Simţim că ni s-a făcut o mare nedreptate pentru că echipa a dat dovadă de personalitate, de atitudine şi a gestionat foarte bine momentele din joc. Şi din punct de vedere tactic ne-am organizat foarte bine. Am avut şanse de a marca prin Rondon în prima repriză de două ori … deci am produs ocazii. Totul a mers bine până în ultimul moment.
Cred că decizia arbitrului este total greşită. De asemenea, cred că delegarea a fost total neinspirată pentru că am avut brigadă din Franţa la meciul precedent, cel cu ŢSKA. Şi azi vine acest penalty la care nici gazdele nu au avut reacţie, nimeni n-a solicitat nimic. Nu ştim de unde până unde această decizie. Din păcate, la un moment dat simţeam că e calificarea noastră şi eram foarte încrezători, iar apoi… de la un minut la altul s-a evaporat calificarea printr-o mare nedreptate„.
Europa League – Grupa A
Young Boys Berna – CFR Cluj 2-1 (0-0)
Au marcat: Jean-Pierre Nsame 90+3 penalty, Gianluca Gaudino 90+6 / Gabriel Debeljuh 84
Young Boys: David Von Ballmoos (căpitan) – Silvan Hefti, Nicolas Buergy (85 Jordan Siebatcheu), Jordan Lefort, Ulisses Garcia – Nicolas Moumi Ngamaleu (82 Cedric Zesiger), Michel Aebischer, Fabian Rieder (58 Christopher Martins), Miralem Sulejmani (59 Gianluca Gaudino) – Felix Mambimbi (59 Meschack Elia), Jean-Pierre Nsame. Antrenor: Gerardo Seoane.
CFR Cluj: Cristian Bălgrădean – Cristian Manea, Paulo Vinicius, Andrei Burcă, Mario Camora (căpitan) – Damjan Djokovic, Ovidiu Hoban – Michael Pereira (87 Mateo Susic), Ciprian Deac (90+2 Grzegorz Sandomierski), Adrian Păun (74 Gabriel Debeljuh) – Mario Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu.
Cartonaşe roşii: Bălgrădean 90, Jean-Pierre Nsame 90+5, Djokovic 90+8.

Europa League, Grupa A: Young Boys Berna – CFR Cluj 2-1.

Arbitri: Benoît Bastien – Hicham Zakrani, Frédéric Haquette; arbitru de rezervă: Karim Abed (toţi din Franţa).
Delegat UEFA: Jan Korinek (Cehia)
Observator UEFA pentru arbitri: Andrejs Sipailo (Letonia).