Champions League, sferturi de finală: Manchester City – Borussia Dortmund 2-1

0 0

Champions League, sferturi de finală: Manchester City – Borussia Dortmund 2-1,

Etihad Stadium a fost locul în care Man City a primit vizita lui Dortmund în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Manchester City a jucat acasă, au profitat de acest factor și au marcat destul de repede prin Kevin De BruyneA fost un efort colectiv pe care îl vedem adesea din partea echipelor lui Pep Guardiola atunci când joacă în larg pe ambele flancuri.

Pe parcursul celei de-a doua reprize, am văzut pe cei mai tineri jucători de pe teren oferind un joc de top. La Borussia Dortmund, Bellingham a pasat la Erling Haaland care a dat un assit către Marco Reus la golul egalării. Cu toate acestea, omul meciului a fost Phil Foden fără îndoială după ce tânărul mijlocaș englez a marcat golul victoriei aproape de finalul meciului.

Cu această victorie cu 2-1, Manchester City merge pe Signal Iduna Park cu un mic avantaj.

Manchester City – Borussia Dortmund 2-1

Au marcat: De Bruyne 19, Foden 90 / Reus 84

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden – B. Silva
Rezerve: Steffen, Trafford – Aguero, Ake, G. Jesus, E. Garcia, Laporte, Mendy, Fernandinho, Sterling, F. Torres, Zinchenko
Antrenor: Pep Guardiola

Dortmund: Hitz – Morey Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Can, Dahoud – Knauff, Haaland, Reus
Rezerve: Drljaca, Burki – Brandt, Delaney, T. Hazard, Meunier, Passlack, Piszczek, Reinier, Reyna, Schulz, Tigges
Antrenor: Edin Terzic

Dortmund: Hitz – Morey, Can, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Delaney, Dahoud – Reus (c), Haaland, Hazard

Stadion: City of Manchester
Arbitru: Ovidiu Hațegan / A1: Octavian Șovre, A2: Sebastian Gheorghe, Arbitru de rezervă: Istvan Kovacs

Champions League, sferturi de finală: Manchester City – Borussia Dortmund 2-1.

Faza semifinalelor:

• Semifinala 1: Bayern Munchen/Paris Saint-Germain – Manchester City/Borussia Dortmund
  • Semifinala 2: Real Madrid/Liverpool – FC Porto/Chelsea