Champions League, sferturi de finală: Bayern – PSG 2-3

0 0

PSG a vizitat Bayern Munchen în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pe Allianz Arena.

În ciuda absențelor lui Robert Lewandowski și Serge Gnabry, Hansi Flick a reușit totuși să alcătuiască o echipă bună împotriva PSG. Dar giganții francezi sunt hotărâți să ajungă în finală în acest sezon cu Neymar și Mbappe. Doar trei minute au fos suficiente pentru Mbappe pentru a înscrie golul de deschidere pe Allianz Arena, Apoi Neymar a oferit un asist pentru Marquinhos înainte de prima jumătate de oră. Era deja 0-2, dar Bayern München trebuia să răspundă. Înainte de pauză, Choupo-Moting a marcat cu o lovitură de cap care a readus Bayern în joc. După pauză, Bayern a început să domine jocul, dar aveau nevoie de acel ucigaș în interiorul careului. Thomas Muller a mai marcat o lovitură de cap după o oră de joc și a dat acestui meci o altă dimensiune. Cu toate acestea, Kylian Mbappe a dovedit că este unul dintre cei mai importanți jucători ai sezonului și a marcat golul victoriei.

Au marcat: Choupo-Moting 37, Muller 60 / Mbappe 3, 68, Marquinhos 28

Bayern: Neuer (c) – Pavard, Sule, Alaba, Hernandez – Kimmich, Goretzka- Sane, Muller, Coman – Choupo-Moting. Rezerve: Nubel, Javi Martinez, Boateng, Davies, Sarr, Musiala. Antrenor: Hansi Flick

PSG: Navas – Dagba, Marquinhos (c), Kimpembe, Diallo – Danilo, Gueye – Di Maria, Neymar, Draxler – Mbappe. Rezerve: Rico, Letellier, Kehrer, Rafinha, Kean, Sarabia, Herrera, Bakker, Pembele, Gharbi, Nagera, Kamara. Antrenor: Mauricio Pochettino

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Mateu Lahoz