Champions League, sferturi de finală: Porto – Chelsea 0-2

0 0

În ciuda predilecțiilor mai mult defensive, Chelsea a reușit totuși să obțină un rezultat fantastic împotriva lui Porto pe stadionul Do Dragao. Sub comanda lui  Thomas Tuchel, albaștrii se pot lauda cel puțin cu capacitățile lor defensive solide. Edouard Mendy a obținut încă un meci foarte important fără gol primit iar fundașii săi au fost mereu la îndemână. Porto a încercat să înscrie de mai multe ori, dar atacanții lor sunt în mod clar sub un nivel de elită ai apărătorilor lui Chelsea.

Atacanții lui Tuchel și-au făcut temele și au reușit să înscrie un gol în fiecare repriză. Mason Mount a marcat deschiderea cu un final încrucișat după un asist strălucit al lui Jorginho în adâncime.

În a doua repriză, albastrii au fost tot la fel de solizi în apărare, în ciuda numeroaselor încercări ale lui Porto de a găsi poarta. Thomas Tuchel a fost mai activ ca niciodată cu mai multe comenzi către jucătorii săi de pe banca de rezerve. Timo Werner încă nu își găsește forma ideală, dar suporterii lui Chelsea trebuie să rămână răbdători cu el, este talentat, singura problemă este că atacantul german trece printr-un moment mai slab.

Dar restul echipei se descurcă destul de bine. Au reușit să marcheze și cel de-al doilea gol cu ​​cinci minute ănainte de final după o greșeală defensivă a lui Porto, Jesus Corona a greșit și i-a acordat lui Ben Chilwell o ocazie de aur în fața porții. Este o victorie cu 0-2 în deplasare, care îi dă lui Chelsea biletele pentru semifinale.

Au marcat: Mason Mount 32, Benjamin Chilwell 85

Porto: Marchesin – Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi – Corona, Grujic, Uribe, Otavio – Marega, Luis Diaz. Rezerve: Ramos – Anderson, Baro, Evanilson, Francisco Conceicao, Joao Mario, Leite, Martinez, Nanu, Ndiaye, Sarr, Vieira. Antrenor: Sergio Conceicao

Chelsea: Mendy – Azpilicueta, Christensen, Rudiger – James, Jorginho, Kovacic, Chilwell – Mount, Havertz, Werner. Rezerve: Arrizabalaga, Caballero – Abraham, Alonso, Emerson, Giroud, Hudson-Odoi, Kante, Pulisic, Silva, Ziyech, Zouma. Antrenor: Thomas Tuchel

Stadion: Ramon Sanchez-Pizjuan, Sevilla
Arbitru: Slavko Vincic, A1: Tomaz Klancnik, A2: Andraz Kovacic (toți din Slovenia)