Champions League, sferturi de finală: Chelsea – Porto 0-1. Englezii pierd returul dar se califică în semifinale!

Champions League, sferturi de finală: Chelsea – Porto  0-1. Englezii pierd returul dar se califică în semifinale!
0 0

Champions League, sferturi de finală: Chelsea – Porto 0-1.

Returul dintre Chelsea şi Porto s-a jucat tot la Sevilla, ca şi prima manşă. Chelsea avea de apărat victoria cu 2-0 contra lui Porto obținută chiar pe acest stadion săptămâna trecută. Cu o apărare de cinci jucători, Thomas Tuchel a avut un plan clar de la începutul meciului. Nu i-a păsat nici măcar să marcheze mai multe goluri, tot ce a vrut a fost să apere rezultatul din tur.

După pauză, Porto s-a implicat mai mult în construcția atacurilor, deoarece Chelsea le-a permis să păstreze posesia mingii. Aproape de finalul meciului, în prelungiri, am avut parte de un gol fabulos marcat de Taremi, dar care a venit prea târziu pentru echipa portugheză.

Cu toate că a pierdut cu 1-0, Chelsea se califică în semifinale datorită victoriei cu 2-0 in tur și va întâlni câștigătoarea dintre Real Madrid și Liverpool. În tur scorul a fost 3-1 pentru spanioli.

Champions League, sferturi de finală: Chelsea – Porto 0-1

A marcat: Taremi 90+4

Chelsea: Mendy – Azpilicueta, Thiago Silva, Rudiger – James, Jorginho, Kante, Chilwell – Mount, Havretz, Pulisic. Rezerve: Kepa, Caballero, Alonso, Christensen, Abraham, Werner, Zouma, Giroud, Hudson-Odoi, Ziyech, Emerson. Antrenor: Thomas Tuchel

Porto: Marchesin – Manafa, Mbemba, Pepe, Zaidu – Sergio Oliveira, Grujlc, Unbe – Corona, Marega, Otavio. Rezerve: Claudio Ramos, Diogo Leite, Loum, Luis Diaz, Taremi, Romario Baro, Toni Martinez, Evanlison, Nanu, Sarr, Fabio Vieira, Francisco Conceicao. Antrenor: Sergio Conceicao

Arbitri: Clement Turpin – Nicolas Danos, Cyril Gringore (toți din Franța)