Champions League, sferturi de finală: PSG – Bayern 0-1. Francezii merg în semifinale!

0 0

Champions League, sferturi de finală: PSG – Bayern 0-1.

După o victorie răsunătoare pe Allianz Arena săptămâna trecută, PSG a avut o sarcină relativ mai ușoară împotriva Bayern München pe Parc des Princes . Tot ce le-a trebuit a fost să înscrie un singur gol pentru a-i forța pe campionii actuali să marcheze două goluri. În prima repriză, Neymar a dat semne de recuperare totală și a revenit la formă, cu două șuturi direct pe poartă. Nu a reușit să înscrie golul, dar a jucat fotbal impresionant în primele 45 de minute.

Bayern a fost slabă în atac fără Robert Lewandowski, deși Choupo-Moting a înscris din nou în această seară, golul său singuratic a fost prea puțin.

A doua repriză a fost foarte diferită pentru ambele părți, deoarece jucătorii lui PSG păreau mult mai obosiți. Bayern München a fost impresionantă pe controlul mingii, dar nu a reușit să înscrie al doilea gol de care aveau nevoie. Atât Neymar, cât și Mbappe au fost, de asemenea, prea obosiți pentru a marca un gol care ar forța aversarii să înscrie două.

În cele din urmă, giganții francezi au suferit major pentru a obține acest rezultat. Aceasta nu este o surpriză, având în vedere că se confruntau cu Bayern München în sferturile e finală. La fluierul final, Neymar și compania au sărbătorit de parcă tocmai ar fi câștigat trofeul. Au vrut să se răzbune pe finala anterioară pe care au pierdut-o împotriva uriașilor bavarezi.

Champions League, sferturi de finală: PSG – Bayern 0-1

A marcat: Choupo-Moting 40

PSG: Navas – Dagba, Kimpembe, Danilo, Diallo – Paredes, Gueye – Di Maria, Neymar, Draxler – Mbappe
Antrenor: Mauricio Pochettino

Bayern Munchen: Neuer – Pavard, Boateng, Hernandez, Davies – Kimmich, Alaba – Sane, Muller, Coman – Choupo-Moting. Antrenor: Hansi Flick