Europa League, retur sferturi de finală: AS Roma, Villarreal, Arsenal și Manchester United s-au calificat în semifinale!

0 0

Manchester United – Granada 2-0

Au marcat: Cavani 6, Vallejo 90 – autogol

(în tur: Granada – Manchester United 0-2, goluri: Rashford, Bruno Fernandes)

După 2-0 în tur, în Spania, Manchester United a avut o misiune facilă în această seară cu Granada, pe „Old Trafford”. Au marcat Edinson Cavani (minutul 6), iar Jesus Vallejo și-a dat autogol în minutul 90, astfel că „diavolii roșii” merg în semifinale după 4-0 la general. Granada iese din competiție după un parcurs cu adevărat impresionant, la prima sa participare în Europa League!

United: de Gea – Wan-Bissaka, Tuanzebe, Lindelof, Telles – Matic – Pogba, Fred – Fernandes – Greenwood, Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Granada: Silva – Foulquier, Vallejo, Sanchez, Neva – Montoro, Gonalons, Kenedy, Herrera, Machis – Soldado. Antrenor: Diego Martinez

AS Roma – Ajax 1-1

Au marcat: Dzeko 72 / Brobbey 49

( în tur: Ajax – AS Roma 1-2, goluri: D. Klassen / Pellegrini, Ibanez)

La Roma, AS Roma și Ajax au remizat, scor 1-1. Olandezii au înscris în minutul 49, prin Brobbey, și au mai punctat o dată 7 minute mai târziu, prin Dusan Tadic. Golul a fost anulat însă, din cauza unui fault în faza de construcție, iar AS Roma a dat lovitura apoi, prin Edin Dzeko. AS Roma a ținut de scor, iar după 2-1 în tur, italienii merg în semifinale.

Roma: Lopez – Mancini, Cristante, Ibanez – Karsdorp, Veretout, Diawara, Calafiori – Mkhitaryan, Pellegrini – Dzeko. Antrenor: Paulo Fonseca

Ajax: Stekelenburg – Klaiber, Timber, Martinez, Tagliafico – Alvarez, Klassen, Gravenberch – Antony, Tadic, Neres. Antrenor: Erik ten Hag

Europa League, retur sferturi de finală: Villarreal – Dinamo Zagreb 2-1

Au marcat: Alcacer 36; Moreno 43 / Orsic 74

( în tur: Dinamo Zagreb – Villarreal 0-1, gol G. Moreno)

În Spania, Villarreal a reușit să câștige și meciul retur cu Dinamo Zagreb. „Submarinul galben” a câștigat cu 2-1 în fața celor de la Dinamo Zagreb, cu două goluri în prima parte, autori fiind Paco Alcacer și Gerard Moreno. Pentru croați a punctat Orsic.

Villarreal: Rulli – Foyth, Albiol, Torres, Alfonso – Parejo, Capoue, Trigueros – Chukwueze, Moreno, Alcacer. Antrenor: Unai Emery

Dinamo: Livakovic – Ristovski, Lauritsen, Theophile-Catherine, Gvardiol – Jakic, Ademi – Ivanusec, Majer, Orsic – Petkovic. Antrenor: Damir Krznar

Slavia Praga – Arsenal 0-4

u marcat: Pepe 18; Lacazette 21 – pen., 77; Saka 24

( în tur: Arsenal – Slavia Praga 1-1, goluri Pepe / T. Holes)

Arsenal a avut o prestație colosală în Republica Cehă, în fața Slaviei lui Nicolae Stanciu. „Tunarii” au prestat un joc în viteză, tăios, și au înscris de patru ori în 24 de minute. Doar 3 goluri au rămas în picioare, primul fiind anulat pe motiv de ofsaid, dar Arsenal a făcut 4-0 regulamentar în partea a doua, în cele din urmă. Nicolae Stanciu a fost schimbat la pauză și părăsește competiția alături de Slavia.

Slavia: Kolar – Bah, Holes, Zima, Boril – Sevcik, Stanciu, Hromada, Provod, Olayinka – Kuchta. Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Arsenal: Leno – Chambers, Holding, Pablo Mari – Smith Rowe, Ceballos, Partey, Xhaka, Saka – Pepe, Lacazette. Antrenor: Mikel Arteta